Zastosowanie kontenerów chłodniczych

Zastosowanie kontenerów chłodniczych

Kontenery to najważniejsze elementy w transporcie morskim, ponieważ dzięki nim możliwe jest właściwe przewożenie towarów, zazwyczaj przyjmują one postać metalowych skrzyń o określonych wymiarach, są niezbędne do przewożenia głównie towarów o niewielkich gabarytach. Wyróżnia się co najmniej kilka rodzajów kontenerów, najczęściej są to skrzynie przybierające kształt prostopadłościanu, ma więc dach, podłogę, ściany i drzwi.

Rodzaje kontenerów wykorzystywanych w transporcie morskim

Wśród wielu rodzajów kontenerów znajdują się uniwersalne, z otwartym dachem, o otwartych bokach, z otwartym dachem i bokiem, platformy, cysterny, oraz kontenery chłodnicze. Te ostatnie są wykorzystywane do transportowania towarów, w przypadku których niezbędne jest utrzymanie stałej temperatury, są one wypełniane pianką poliuretanową. Kanały powietrzne w kontenerach chłodniczych przybierają postać T-gratingów powstałych z aluminium, panująca w nich temperatura oscyluje w granicach od +25 do -25 stopni Celsjusza, istotny jest również sposób układania towaru. Wykorzystując kontenery chłodnicze, należy mieć na uwadze fakt, że podczas układania w nich produktów, niezbędne jest pozostawienie szczeliny o szerokości około 7,5 cm od górnej klapy, w każdym takim kontenerze powinny znajdować odpowiednie i precyzyjne urządzenia odpowiedzialne za pomiar temperatury. Przy zakupie kontenera chłodniczego należy zwrócić uwagę na wielkość oraz renomę firmy, z oferty której zamierza się skorzystać, największy rozmiar może zmieścić nawet 300 europalet, na których z powodzeniem mogą być przechowywane i transportowane produkty w dużych ilościach. Ciekawą alternatywą są kontenery chłodnicze, które są zaprojektowane w sposób umożliwiający dołączenie kolejnych modułów, dzięki którym transport w branży garmażeryjnej oraz spożywczej nie stanowi najmniejszego problemu. W kontenerach każdego rodzaju najważniejsza jest odpowiednia izolacja, dotyczy to nie tylko wymagań niskiej temperatury, ale również tej wyższej, niezbędny jest montaż najlepszej jakości agregatów, dzięki którym kontenery chłodnicze szybciej osiągają temperaturę niezbędną do przechowywania określonych produktów.

Zastosowanie kontenerów chłodniczych

Obowiązkowy przegląd kontenerów

Wszelkie rodzaje kontenerów, w tym kontener chłodniczy powinny spełniać najlepsze standardy przed przekazaniem użytkownikowi do załadunku, dostarczony kontener powinien być czysty, suchy i oczywiście sprawny. Produkt nie może posiadać żadnych oznak użytkowania, dach, ściany oraz podłoga muszą być pozbawione ewentualnych dziur, a same drzwi powinny być szczelne i nie mieć problemów z ich zamykaniem. Jeżeli wszystkie te kwestie zostaną dopilnowane, pozwoli to na uniknięcie ewentualnych roszczeń w przyszłym użytkowaniu, jeżeli natomiast pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do stanu kontenera chłodniczego, warto skorzystać z usług firm, które czyszczą oraz naprawiają kontenery każdego rodzaju. Producenci najczęściej udzielają gwarancji na długie użytkowanie kontenerów, które najczęściej wynoszą ponad 10 lat, oczywiście gwarancją długiego użytkowania jest oczywiście regularne serwisowanie.

Podobne artykuły