Rodzaje farb do malowania ścian

Rodzaje farb do malowania ścian

Wybór farb do malowania ścian wydaje się banalnie prostym zadaniem, ale takim nie jest. Nie sprowadza się bowiem tylko do wyboru ulubionego koloru, czy producenta. Sprawa jest o wiele trudniejsza, ponieważ istnieje kilka rodzajów farb. Każda ma zupełnie inne właściwości i zaspokaja odmienne potrzeby.

Cechy poszczególnych rodzajów farb do ścian

Poszczególne rodzaje farb różnią się od siebie poszczególnymi cechami. Dzięki współczesnym rozwiązaniom technologicznym na sklepowych półkach znaleźć można mnóstwo rodzajów farb. Różnią się od siebie intensywnością koloru, dokładnością pokrywania i przede wszystkim trwałością koloru. Farby dzieli się na emulsyjne oraz strukturalne, pierwsze służą do krycia gładkich powierzchni. Natomiast za pomocą strukturalnych można tworzyć naprawdę przeróżne faktury. W przypadku malowania wnętrz prym wiodą zdecydowanie farby emulsyjne. Wyróżnia się spośród nich między innymi akrylowe, które gwarantują wysoki poziom krycia i to przy pierwszej warstwie. Wadą może być na przykład dość mała odporność na powstające zabrudzenia, co w domu z małymi dziećmi może być dość problematyczne.

Rodzaje farb do malowania ścian

Farby lateksowe i winylowe

Drugim co do popularności wyboru rodzajem farb są lateksowe, z dużą zawartością żywicy. Dzięki temu, że wytwarzają elastyczną powłokę łatwiej odprowadzana jest para wodna z pomieszczenia. Dlatego idealnie sprawdzi się w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach z dużymi ilościami wilgoci. W grupie farb emulsyjnych znajdują się również winylowe, dzięki którym możliwe jest bardzo dokładne krycie i dobra trwałość naniesionego koloru. Ponadto dobrze się je rozprowadza i mają krótki czas schnięcia. Wadą dla niektórych osób może być niższa przepuszczalność wilgoci, przeciwnie do farby lateksowej. Z tego właśnie powodu lepiej pomalować nią ściany w sypialni, bawialni lub innym pomieszczeniu, w którym nie gromadzi się wilgoć. Pewne jest to, że niezależnie od wyboru konkretnego gatunku farby odświeżenie wyglądu ścian przynosi satysfakcję. Znacznie lepiej przebywa się w takim środowisku.

Podobne artykuły