Zdecydowanie się na zamieszkanie w swoim własnym domu to zarazem najtrudniejsza oraz najważniejsza decyzja w życiu każdego człowieka. Podjęcie decyzji o tym, czy planować budowę od początku, czy zdecydować się na gotowy budynek jest uzależnione od kilku kwestii. W celu wybrania najlepszej opcji powinniśmy wspólnie z pozostałymi przyszłymi domownikami omówić plusy i minusy obu możliwości. Bardzo często najważniejszą rolę odgrywa w takiej sytuacji ilość pieniędzy, jaką jesteśmy w stanie na ten cel przeznaczyć. Tak samo, jak wiele innych rzeczy, oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. W tym artykule przybliżymy każdy z nich.
Zakup gotowego domu
Podjęcie tej decyzji jest uzależnione od naszych funduszy, które musimy zebrać w całości w jednym momencie. W miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, ceny takich nieruchomości mogą być naprawdę ogromne. Dodatkowym aspektem, jaki wpływa na kwotę, jest lokalizacja. W związku z tym takie rozwiązanie jest opcją przeznaczoną dla osób, u których cena nie gra kluczowej roli, a bardzo zależy im na czasie.
Ku naszemu nieszczęściu, znalezienie gotowego budynku, który w pełni nas zadowoli i będzie spełniał wymagania naszego wymarzonego gniazdka, jest bardzo trudne. Oczywiście możemy zdecydować się na przeróbki z pomocą architektów domów jednorodzinnych, jednak takie działanie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednakże w tym wypadku możemy liczyć na szybkość budowy - w końcu dom w stanie surowym już stoi, teraz wystarczy tylko go wykończyć i już możemy się wprowadzać.
Indywidualne projekty - dla kogo będą odpowiednie?
Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które mają sporo czasu oraz nie odczuwają potrzeby szybkiej przeprowadzki, bądź w przypadku, gdy na rynku nie są dostępne żadne interesujące nas oferty. Jest to także opcja, którą powinny zainteresować się osoby posiadające działkę przeznaczoną pod zabudowę. Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją to architekt Kraków może zająć się projektowaniem domu i przedstawić nam możliwości, jakie jesteśmy w stanie uzyskać. Na podstawie samego ukształtowania terenu czy wymiarów działki już jesteśmy w stanie sporo się dowiedzieć. Nierówny teren w niektórych wypadkach zmusza architektów do zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań, które niekiedy idealnie nam podpasują.
Inną zaletą indywidualnych projektów jest możliwość wyboru takiego specjalistę, który rozumie nasze poglądy i wizje. Ponadto takiego, który ma za sobą doświadczenie we współpracy z pojedynczym klientem. Wtedy mamy możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się warunki lub na wdrażanie nowych rozwiązań, na które wpadniemy w każdej chwili.
Pamiętajmy, że projekt powinien być także dopasowany do liczebności rodziny. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że prawie wszystko jesteśmy w stanie dopasować do własnych upodobań, a nasz dom będzie niepowtarzalny. Niestety, cena takiego rozwiązania jest spora, a proces jej realizacji niekrótki. Może się nawet przedłużyć o dodatkowe tygodnie przez ewentualne konsultacje i poprawki.