Dlaczego warto zaplanować kominek podczas budowy domu?

Dlaczego warto zaplanować kominek podczas budowy domu?

Podczas budowy domu należy często podejmować trudne decyzje. Mają one swoje konsekwencje w późniejszym eksploatowaniu budynku. Mimo że projekty domów są przygotowywane w taki sposób, aby budynek był jak najbardziej ergonomiczny, nierzadko musimy wybierać między dostępnymi alternatywami. Ponadto, wiąże się to również z kosztami inwestycji. Jednym z elementów, o których warto pomyśleć podczas budowy domu jest zaplanowanie kominka. Kominki stały się popularnym urządzeniem, którego zadaniem jest nie tylko wzbogacać walory estetyczne pomieszczeń, ale również pełnić funkcję źródła ciepła.

Kominek z płaszczem wodnym (np. Defrohome ) lub systemem dystrybucji gorącego powietrza, może być doskonałym uzupełnieniem dla głównego źródła ciepła. Ponadto, nowoczesne kominki są w pełni ekologiczne i wymiernie wpływają na generowane oszczędności, głównie w okresach przejściowych. W zależności od rodzaju, na koszty takiej inwestycji składa się kilka czynników. Poniżej, objaśniamy, dlaczego warto zaplanować kominek podczas budowy domu i jak to wpłynie na koszty i uwarunkowania techniczne inwestycji.

Budowa komina

Montaż kominka jest zależny od kilku czynników, lecz najważniejszym z nich jest dostęp do komina. Dlatego też, planowanie takiej inwestycji łączy się z wpisaniem w plany budynku komina (wkład kominkowy wymaga indywidualnego szybu kominowego o ciągu 10±2 Pa). Ewentualna budowa komina w czasie, gdy dom jest już wykończony, wiąże się z dużo wyższymi kosztami i przede wszystkim wymaga wielu brudnych prac (o dużej inwazyjności w budynek). Co więcej, podczas projektowania domu, mamy możliwość praktycznie dowolne ulokowania kominka, co jest niemożliwe, gdy dom jest już użytkowany i wykończony. Dobrym rozwiązaniem jest, umiejscowienie komina na środku budynku. Wówczas mamy optymalne możliwości do rozprowadzenia instalacji systemu dystrybucji gorącego powietrza.

Dlaczego warto zaplanować kominek podczas budowy domu?

Dbałość o szczegóły

Jeśli zdecydujemy się na zaplanowanie kominka podczas budowy domu, możemy spokojnie zadbać o wszystkie aspekty związane z infrastrukturą kominkową. Należy pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Po pierwsze odprowadzanie spalin musi być realizowane za pomocą odpowiedniego kanału dymowego w kominie. Nominalna średnica okrągłego przewodu dymowego wynosi 200 mm (kwadratowy powinien mieć bok od długości 200 mm). Nie można zapominać o wlocie do komina, który powinien musi się na wysokości ok. 1,5 m nad podłogą. Kanał dymowy w nowoczesnych kominkach zaopatrywany jest w drzwiczki rewizyjne umożliwiające wybieranie sadzy.

Kominek będzie działał wydajnie tylko w przypadku odpowiedniej ilości powietrza doprowadzanego z zewnątrz lub pomieszczeń niemieszkalnych. Średnica przewodów zależy od rodzaju wkładu kominkowego (nowoczesne kominki dostępne na stronie Defrohome: https://www.defrohome.pl/). Zazwyczaj ma od 100 do 150 mm. Najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie przewodów w linii prostej, tak aby unikać zagięć i kolanek. Optymalna lokalizacja wylotu powinna znajdować się osi kominka. Ponadto, system doprowadzania powietrza, powinien być wyposażony w przepustnicę.

Zadbanie o powyższe szczegóły jest bardzo utrudnione, w przypadku montażu kominka w wykończonym domu. Prace remontowe są bardzo inwazyjne oraz mogą prowadzić do zniszczenia elementów wykończeniowych budynku. Oprócz tego, oczywiście zaplanowanie kominka podczas budowy domu jest o wiele tańsze niż w późniejszym okresie.

Podobne artykuły