Czyszczenie tapicerki - co warto wiedzieć?

Czyszczenie tapicerki - co warto wiedzieć?

Meble tapicerowane potrafią nadać każdemu wnętrzu przytulnego klimatu. Przyjemne dla oka, miłe w dotyku, aż zapraszają, aby na nich usiąść. Co jednak gdy ulubiony salonowy fotel lub sofa zostaną poplamione? Jak skutecznie wyczyścić tapicerkę?

Co warto wiedzieć przed czyszczeniem tapicerki

Czyszczenie tapicerki - co warto wiedzieć?

Sposób czyszczenia i dobór preparatów uzależniony jest od rodzaju obicia. Inaczej należy czyścić meble obite skórą naturalną, a inaczej te wykonane ze skóry syntetycznej lub tapicerki materiałowej. Wniknięcie w specyfikę materiału, pomoże dobrać odpowiedni sposób czyszczenia i uniknąć uszkodzeń spowodowanych nieprawidłową konserwacją. 

Uwzględnić należy też rodzaj plam — zabrudzenia tłuste będą wymagać nieco innego traktowania niż plamy z herbaty czy wina. 

Z czyszczeniem takich mebli niekoniecznie trzeba się rozprawiać samodzielnie. Wpisując w wyszukiwarkę np. pranie tapicerki kraków (oczywiście, podmieniając miasto w  zależności od lokalizacji, można namierzyć firmy trudniące się tym profesjonalnie. Nowoczesny sprzęt, specjalistyczne preparaty i wiedza odnośnie materiałów sprawiają, że po tak fachowym czyszczeniu tapicerka będzie wyglądać jak nowa. 

Pranie tapicerki Kraków i inne miasta

Istnieje mnóstwo domowych sposobów na odplamianie mebli tapicerowanych. Bardzo istotnym czynnikiem jest czas — w przypadku większości zabrudzeń najlepiej jest jak najszybciej, przynajmniej wstępnie zaprać dane miejsce, zanim niepożądana substancja wsiąknie w materiał na dobre. W przypadku plam z tłuszczu świeże zabrudzenie dobrze jest posypać mąką ziemniaczaną i zostawić na ok. 20 minut, aby wchłonęła tłuszcz, a następnie zmieść ją szczotką i przetrzeć powierzchnię miękką, wilgotną ściereczką. 

Do samodzielnego czyszczenia tapicerek materiałowych wykorzystuje się mieszanki sporządzone z wody i proszku do prania, bądź kilku kropli płynu do mycia naczyń. Przy większych zabrudzeniach można także użyć sody oczyszczonej (soda nie tylko skutecznie czyści, ale również znakomicie niweluje nieprzyjemne zapachy np. po papierosach). W przypadku obić welurowych dobrze sprawdzi się mieszanina wody i amoniaku.

Przy czyszczeniu należy zwrócić uwagę, aby nie namaczać zbyt mocno materiału, ponieważ może to prowadzić do powstawania nieestetycznych plam i zacieków. Ostrożnie również z nadmiernym tarciem w miejscu zabrudzenia, ponieważ często skutkuje to odbarwieniem i uszkodzeniem struktury materiału w danym fragmencie.

Jeżeli czyszczenie tapicerki domowymi sposobami nie daje efektów, lub istnieje obawa, że niechcący uszkodzi się materiał, warto skorzystać z usług firm specjalistycznych, które można wyszukać wpisując w wyszukiwarkę pranie tapicerki kraków. Nie ma potrzeby poszukiwania środka transportu, aby dostarczyć mebel do zakładu. Fachowcy dojeżdżają do klienta i zajmują się praniem tapicerki na miejscu, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem.  

Sposobów na usuwanie plam z mebli tapicerowanych jest bez liku, najlepiej jednak powstawaniu zabrudzeń zapobiegać. Przy zakupie, warto zdecydować się na obicie plamoodporne, co ułatwi czyszczenie. Mebel należy regularnie odkurzać, a jeżeli się zaplami, należy możliwie szybko interweniować. 

Podobne artykuły